František Klement: Hasič tělem i duší, jehož příběh nesmí být zapomenut

Dne 18. dubna 2025 si připomínáme 80. výročí úmrtí Františka Klementa, významné osobnosti nejen blovického hasičstva, ale i odboje proti nacistické okupaci. Jeho životní příběh je silným svědectvím o odvaze, oběti a oddanosti ideálům svobody a spravedlnosti.

František Klement se narodil 8. listopadu 1887 v Blovicích, v domě čp. 28. V civilním životě působil jako rolník a hostinský. Se svou manželkou Anežkou rozenou Mrázkovou vychovali dvě dcery, Annu a Marii. Již od mládí se aktivně zapojoval do činnosti Sboru dobrovolných hasičů v Blovicích. V roce 1910 se stal jeho velitelem a tuto funkci vykonával neuvěřitelných 35 let, až do roku 1945. Zároveň zastával i funkci náměstka starosty Plzeňské župní hasičské jednoty.

Za druhé světové války sehráli hasiči významnou roli nejen v oblasti ochrany obyvatel a majetku, ale i v odporu proti okupantům. V době, kdy byla většina předmnichovských organizací rozpuštěna, hasičstvo zůstalo jako jedna z mála struktur zachováno. Nacisté si byli vědomi jeho důležitosti pro ochranu průmyslu a infrastruktury, ale nedokázali zabránit tomu, aby se stalo i místem odbojného ducha.

František Klement se aktivně zapojil do odbojové činnosti, kdy využíval legální hasičské organizace k přípravě otevřeného odporu proti nacismu. Výraznější mírou se podílel na schůzích, srazech a školeních, kde se předávaly pokyny k odbojovým aktivitám.

V prosinci 1944 gestapo při vyšetřování jiné odbojové činnosti objevilo rozvětvenou odbojovou skupinu uvnitř hasičských struktur. Došlo k zatýkání řady funkcionářů včetně Františka Klementa, který byl 15. prosince 1944 zatčen a odvlečen do věznice gestapa v Plzni. Odtud byl 15. ledna 1945 převezen do Malé pevnosti v Terezíně. V nelidských podmínkách, bez zpráv o rodině a vyčerpán nemocí i tělesnou prací, František Klement 18. dubna 1945 v cele č. 41 umírá. Nedočkal se tak konce války, za jehož příchod bojoval.

Jeho popel je uložen ve společném hrobě na hřbitově uvnitř terezínské pevnosti. Jeho jméno je zvěčněno na pamětní desce obětí světových válek na blovické radnici a v pamětní knize Sboru dobrovolných hasičů v Blovicích je veden jako „Čestný velitel in memoriam“.

Sbor dobrovolných hasičů Blovice nezapomněl na svého hrdinu. Již v roce 1949 byla na jeho rodný dům umístěna pamětní deska. Po jejím sejmutí v roce 2003 byla uložena v Muzeu Jižního Plzeňska a v roce 2011 opět instalována na hasičskou zbrojnici, doplněná o dodatkovou tabulkou. Každoročně si hasiči výročí jeho smrti připomínají položením věnce.

Za svou statečnost byl František Klement oceněn in memoriam Československým válečným křížem. Jeho příběh připomíná, že hrdinství není vždy spojeno se zbraní, ale často s neviditelnou, avšak nesmírně odvážnou prací v zákulisí. Čest jeho památce.

 

Foto 1: Původní podoba hostince – odhalení pamětní desky Františku Klementovi, 11. září 1949. Foto: archiv Václava Háčka

Foto 2: František Klement, datace: 30. – 40. léta 20. století. Foto: Sbírka MJP v Blovicích, p. o.

Foto 3: Pamětní deska uložená na hasičské zbrojnici v Blovicích

Previous Article